تعمیرات در سرویس بهداشتی, تعمیرات و تعویض شیرآلات ساختمان تهران - شماره : 09129242783, لوله بازکنی و رفع گرفتگی لوله فاضلاب تهران - شماره : 09129242783

  تعمیر شناور توالت‌فرنگی

قبل از آنکه بخواهیم وسیله‌ای را تعمیر کنیم بهتر است ابتدا با ساختار و قطعات آن آشنا شویم تا راحت‌تر بتوانیم آن را تعمیر یا تعویض کنیم. پس برای تعمیر شناور توالت‌فرنگی نیز باید با ساختار و عملکرد انواع شناور توالت‌فرنگی آشنا شویم. یکی از رایج‌ترین موارد در تعمیر توالت‌فرنگی خرابی سیستم پرکن یا شناور آن است. برای اینکه هزینه‌ی کمی برای تعمیر و رفع دقیق مشکل توالت‌فرنگی داشته باشیم باید مانند هر دستگاه دیگری اول عیب توالت را به صورت صحیح و دقیق پیدا کرده و سپس برای تعمیر آن دست‌به‌کار شویم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با ساختار توالت‌فرنگی و همچنین نحوه‌ی درست عیب‌یابی و تعمیر آن آشنا شوید.

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی :

ساختار توالت‌فرنگی

توالت‌فرنگی دارای کاسه‌ای است که همیشه باید مقدار مشخصی از آب در آن وجود داشته باشد. زیرا وجود این آب مانع از نفوذ بوی بد سیستم فاضلاب به محیط سرویس بهداشتی می‌شود. حجم این آب بر اساس اندازه و سایز توالت‌فرنگی در محدوده 4 تا 8 لیتر متفاوت است.

وقتی که کار شما با توالت تمام می‌شود برای تخلیه محتوای درون کاسه باید دکمه‌ای که روی آن قرار دارد را فشار دهید. بعد از انجام این کار آبی که درون مخزن توالت‌فرنگی قرار دارد از اطراف به درون کاسه آن سرازیر شده و تقریباً کاسه دوباره با آب تمیز پرمی شود. در همین هنگام سطح آب مخزن و ارتفاع توپ یا گوی شناور پایین می‌آید و همین دلیل باعث باز شدن شیر آب در مخزن شده تا دوباره مخزن تا حد تعیین شده پر شود و پس از پر شدن آن، جریان آب را قطع می‌کند.

کلیه‌ی شیرهای وارده به توالت‌فرنگی دارای شناور هستند که برای سنجش سطح آب در مخزن و قطع‌کردن جریان آب هنگام رسیدن ان به سطح تعیین شده کمک می‌کند. در توالت‌های قدیمی این توپ شناور به بازوی محوری افقی از شیر منبع تغذیه وصل است؛ اما در توالت‌های جدید شناور مخزن معمولاً یک فنجان شناور است که به لوله عمودی شیر آب متصل است. این شناورها همان قطعاتی از توالت‌فرنگی هستند که میزان ورود آب به مخزن را تعیین می‌کنند.

خراب شدن شناور توالت‌فرنگی

وظیفه‌ی شناور توالت‌فرنگی تنظیم‌کردن میزان آب ورودی تا سطح مورد تعیین است. در واقع بعد از اینکه آب به داخل مخزن وارد و به حد کافی پر شد شناور دستور قطع آب را می‌دهد. این شناور ممکن است به دلایل زیادی از کار بیفتد و یا کار خود را به‌درستی انجام ندهد که این باعث واردنشدن آب کافی به مخزن و یا سرریزشدن آب می‌شود.

اگر توالت‌فرنگی شما خراب شد یا به‌درستی کار نکرد، قبل از آنکه دست به تعویض شناور فرنگی بزنید ابتدا باید آن را چک کنیم و بدانیم در چه مواردی علت خرابی توالت‌فرنگی از درستکار نکردن شناور آن است.

1.اولین دلیلی که نشانه خرابی شناور در توالت‌فرنگی است، کم‌شدن یا نبود آب در مخزن توالت‌فرنگی است که می‌توان با بررسی شیلنگ متصل به ان، شیر پیسوار و شناور دلیل قطع آب ورودی را فهمید. همچنین گاهی ناخالصی‌هایی که در آب وجود دارد وجب انسداد یا کاهش ورود آب به مخزن می‌شود. در صورتی که شلنگ و شیر پیسوار آن هیچ مشکلی نداشته ممکن است شیر شناور خراب شده باشد. در این صورت باید رفع گرفتگی و تعمیر یا کلاً تعویض شود.

 1. دلیل دوم برای وجود خرابی در شناور توالت‌فرنگی پر شدن بیش از حد و سرریزشدن آب از مخزن است. این موقعیت نشان دهنده قطع‌نشدن آب توسط شناور فرنگی و درست کارنکردن آن است. در بیشتر این مواقع باید توپی یا کل شناور تعویض گردد.

3.از رایج‌ترین مواردی که در خرابی توالت‌فرنگی پیش می‌آید یک‌صدای کم همراه با کمی نشتی در قسمت خارج شناور است که همیشه ردی از قطرات آب را کنار توالت‌فرنگی ایجاد می‌کند. دلیل آن نیز این است که محل اتصال شلنگ به شناور دچار نشتی شده و موجب ایجاد صدا و هدررفتن آب می‌شود. این نشتی‌های کوچک یکی از دلایلی است که هزینه قبض آب را در ساختمان‌ها را بالا می‌برد.

انواع شناور در توالت‌فرنگی

شناورهای موجود در توالت‌فرنگی به طور کلی دو نوع هستند شناور فرنگی از بغل و شناور فرنگی از کف. برای بیش از 90 درصد توالت‌فرنگی‌ها از شناور فرنگی از کف استفاده می‌کنند.

از نظر مدل نیز شناورها به دو مدل آسانسوری با یک‌تکه تمام پلاستیکی و دوتکه تقسیم می‌شوند. کیفیت شناورهای یک‌تکه نسبت به دوتکه بهتر است به همین دلیل استفاده از آن بیشتر مرسوم بوده است. اما این نوع از شناورها قابل‌تعمیر نیستند و در صورت خراب شدن حتماً باید تعویض گردند.

شناورهای دوتکه یا اهرمی به صورت یک قطعه شیر شناور است که توپی یا گوی شناور نیز به آن وصل است و در صورتی که هرکدام خراب شوند می‌توان به صورت جداگانه آن را تعویض کرد.

از لحاظ زاویه‌ی نصب نیز 2 نوع شناور توالت‌فرنگی در بازار وجود است. فیلتر توالت‌فرنگی از کف و فیلتر توالت‌فرنگی از بغل از اشکال مختلف شناور هستند.

 

علت خرابی شناور توالت‌فرنگی

 هنگامی که شناور توالت شما به درستی کار نمی‌کند ممکن است در یافتن علت خرابی و تعمیر آن دچار مشکل شوید. وقتی این شناور به طور صحیح کار نکند آب زیادی هدر رفته و در نهایت باعث افزایش هزینه قبض آب شود. اگر آب توالت لبریز و جاری یا حتی قطع شود ممکن است مشکل از شناور آن باشد. یکی از دلایل عمل نکردن شناور می‌توانند استفاده‌ی طولانی مدت و مککر توپی‌ها و ترک خوردن آن همراه با پر شدن از آب باشد. اگر اینطور باشد توپی‌ها سنگین شده و نسبت به قبل کمتر حرکت می‌کنند.

علاوه بر این دریچه پرکننده شناور فرنگی ورودی آب را کنترل کرده و به آن اجازه می‌دهد تا وارد مخزن شود تا سیفون به‌درستی عمل کند. مواردی هستند که باعث گیرکردن این دریچه‌ها و در نهایت عملکرد نادرست شناور می‌شود. شکستن دریچه شناور یکی از رایج‌ترین علت‌ها در عمل‌نکردن شناور توالت است؛ اما دلایل زیاد دیگری هم وجود دارد که باعث کارنکردن توالت شما شود. برای یافتن علت و قبل از هر اقدامی اول مخزن را چک کنید.

اگر آب از شیر عبور کرده و وارد سوراخ سرریز گردد علت ان درست تنظیم‌نشدن شناور است. برای حل این مشکل فقط باید بازوی شناورها را به سمت پایین خم کرده تا شناور آب را در سطح پایین‌تری قطع کند.

اگر بعد از کشیدن سیفون زمان زیادی برای پر شدن مخزن طول بکشد، ممکن است راه ورود آب در شیر گرفته باشد. قبل از اقدام به تعویض کل سیستم تخلیه، آن را بررسی کنید، شاید بتوانید انسداد شیر را برطرف کنید.

در بعضی مواقع سیفون ضعیف عمل می‌کند و دلیل آن نبود یا ضیف بودن فلاش موجود در مخزن است. در این صورت مخزن آب کافی دریافت نمی‌کند. دلیل ضعیف‌بودن فلاش ممکن است به دلیل خم‌شدگی کم بازوی شناور باشد. این مشکل را می‌توانید با خم‌کردن بازو به سمت بالا رفع کنید تا مشاهده کنید که مشکل از شیر پرکننده است یا خیر. اگر شیر پرکننده مسدود یا شکسته باشد آب کافی وارد مخزن نخواهد شد.

اگر در ورودی شیر پیسوار و ورودی پرکن مخزن فیلتر وجود نداشته باشد ذرات ریز موجود در آب باعث جرم گرفتگی منافذ شناور می‌شود. علاوه براین کیفیت پایین برخی از شناورها نیز می‌تواند باعث خرابی شناور توالت‌فرنگی شوند. همچنین نشتی شناور در محل اتصال به شیلنگ می‌تواند مربوط به مغزی پلاستیکی شناور یا خرابی شیلنگ باشد.

  • چگونه شناور توالت‌فرنگی را تعویض یا تعمیر کنیم

   در صورتی که با روتین آب‌بندی و تمیزکردن نتوانیم خرابی شناور توالت‌فرنگی را برطرف کنیم مجبور به تعویض شناور یا توپی آن خواهیم شد. در تعمیر توالت‌فرنگی باید تمام قطعات یا یکی از قطعات تعویض گردد البته این مسئله بستگی به نوع شناور نیز دارد.

   در برخی از توالت‌فرنگی‌ها ممکن است که فقط واشر آب‌بندی له و خراب شده باشد که می‌توان آن را تعویض و مشکل را رفع کرد.

   تعویض شناور فرنگی شامل مراحل زیر است:

   1.برای شروع باید شیر پیسوار متصل به فرنگی را ببندیم.

   2.سپس شیلنگی که به شناور متصل است را باز می‌کنیم.

   3.در قسمت بیرونی فرنگی مهره نگه دارنده شناور قرار دارد آن را باز می‌کنیم.

   4 در مرحله آخر شناوری که خراب شده است را درآورده و شناور تازه را جایگزین آن می‌کنیم.

    

   شناور توالت‌فرنگی را چگونه تنظیم کنیم

   اگر شناور توالت‌فرنگی به‌درستی تنظیم نشده باشد با کاهش میزان از یا پر شدن بیش از حد مخزن فرنگی مواجه خواهید شد. برای اینکه به صورت دلخواه میزان آب ورودی به مخزن را زیاد کنید ابتدا پیچ شناور را شل کنید تا سطح آب نزدیک به لوله سرریز قرار گیرد. در این مرحله باید انسداد شناور رگلاژ داشته باشد. سپس باید محل خروج آب‌روی سطح کف مخزن به حالت عمود قرار بگیرد در غیر این صورت شیر آب به صورت کامل بسته نخواهد شد. در مرحله آخر برای اینکه آبگیری به طور صحیح و کامل انجام شود با استفاده از تنظیم شیر ورودی حجم آب ورودی را می‌توان تنظیم کرد.

   نتیجه‌گیری

    به طور کلی از علت‌های درست کارنکردن توالت‌فرنگی می‌توان به خراب شدن شناور، ضعیف کارکردن سیفون، انسداد شیر آب ورودی، نشتی محل اتصال شیلنگ به شناور و همچنین مشکل در دریچه‌های شناور اشاره کرد. با چک‌کردن مخزن توالت می‌توان مشکل را یافت و آن را تعمیر یا تعویض و عیب را برطرف کرد. در این مقاله تمامی نکات از جمله محل قرارگیری شناور، نحوه عملکرد آن، علت خرابی و علائم خرابی آن را توضیح دادیم تا به شما در تعمیر توالت‌فرنگی‌تان کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *