قیمت تعمیر و سرویس شوفاژ تهران

تعمیر و سرویس شوفاژ

سیستم رادیاتور و شوفاژ در ساختمان های امروزی یکی از پرکاربردترین قسمت های تاسیسات می باشد. چرا که هم در هزینه و مصرف صرفه جویی می شود و هم نسبت به بخاری و سیستم های گرمایشی دیگر خطرات جانبی کمتری دارد. برای مجموعه های اداری، سازمانی و … نیز استفاده از موتورخانه مرکزی و سیستم گرمایش شوفاژ مناسب ترین گزینه است. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که سیستم موتور خانه و شوفاژ نیاز به تعمیر و سرویس دوره ای دارد تا از مشکلات عدیده آن جلوگیری شود. مواردی که دلیل و الزام برای تعمیر و سرویس شوفاژ می باشد را با هم مرور خواهیم کرد.

رادیاتور شوفاژ چیست؟

قبل از اینکه به بحث تعمیر و سرویس شوفاژ بپردازیم، بهتر است بدانیم به چه مجموعه ای رادیاتور و شوفاژ می گویند. در واقع رادیاتور شوفاژها مجموعه ای از دستگاه های حرارتی هستند که در سیستم گرمایشی فعالیت دارند و در یک مسیر انتقال آب گرم، قرار می گیرند. استفاده از سیستم رادیاتور شوفاژ در حال گسترش است و مجموعه های زیادی از این طریق گرمای مورد نیاز خود را تامین می کنند.

انواع رادیاتور شوفاژها

با توجه به عملکردی که برای مصرف کننده ارائه می دهند و همچنین محیطی که از رادیاتور استفاده می شود، رادیاتور شوفاژها در دسته بندی های مختلف قرار می گیرند.

 • رادیاتور شوفاژ پره ای : همان رادیاتور های معمولی که در بیشتر منازل مسکونی، ساختمان های درمانی و اداری مشاهده می کنیم و از قرار گرفتن چند پره تشکیل شده است. میزان گرمایش در این رادیاتور ها به تعداد پره ها و همچنین جنس رادیاتور بستگی دارد.
 • رادیاتور شوفاژ حوله خشک کن : این رادیاتورها معمولا در حمام ها و سرویس های بهداشتی استفاده می شوند و به صورت لوله ای هستند. آب از میان این لوله ها عبور می کند و گرمای آن باعث خشک شدن حوله و همچنین گرم شدن محیط حمام و سرویس می شود.
 • رادیاتور شوفاژ پنلی: نسل جدیدتری از رادیاتور ها می باشد که در حال حاضر استفاده می شود و گرمای یکنواختی را به محیط انتقال می دهد. میزان نیاز به تعمیر و سرویس رادیاتور های پنلی در مقایسه با رادیاتور های پره ای بسیار کمتر است و همچنین برای ایجاد گرما گردش آب کمتری لازم می باشد. همچنین از نظر ظاهری این نوع رادیاتور ها هم سبکتر هستند و هم زیباتر.
 • رادیاتور قرنیزی : این مدل رادیاتور ها از یک پوسته خارجی ساخته شده از آلومینیوم استفاده شده است. لوله های آب گرم در پشت این پوسته قرار دارند. این مدل رادیاتور ها فضای کمی را اشغال می کنند، گرمای آنها یکنواخت تر است و محیط بیشتری از نظر گرما دهی را پوشش می دهند.
 • رادیاتورهای برقی : نوع متفاوتی از رادیاتورها می باشند که از نظر فرآیند گرما دهی کاملا متفاوت با رادیاتور های معمولی هستند. از نظر ظاهر شبیه رادیاتور های پره ای هستند با این تفاوت که گرمای ایجاد شده توسط این رادیاتور ها بر اثر گرم شدن مایع روغنی درون آنها می باشد. با اینکه این رادیاتور ها دارای دقت بالایی در گرما دهی هستند اما بازدهی آنها نسبت به انرژی که مصرف می کنند پایین می باشد.

عیب یابی شوفاژ

یکی از خدماتی که در زمان تعمیر و سرویس شوفاژ انجام می گیرد، عیب یابی است. چرا که ممکن است میزان بازدهی شوفاژ پایین باشد و یا سیستم انتقال آب شوفاژ دچار نشتی شده باشد. همچنین عدم تنظیم درست موتورخانه یا وجود هوا در لوله های انتقال از دیگر مشکلات شوفاژها می باشد. برای همین منظور تعدادی از این مشکلات را با هم مرور می کنیم:

وجود صدا در رادیاتور شوفاژ

در بعضی موارد، زمانی که با تغییر فصل سیستم گرمایشی شوفاژ را راه اندازی می کنید با صداهای عجیب و نگران کننده ای مواجه خواهید شد. این صداها ممکن است به دلیل وجود هوا در سیستم انتقال باشد. یا اینکه فشار و جریان آب در مقیاس لوله  ایجاد شده، بیش از ظرفیت ممکن است. این موارد باید سریعا اطلاع رسانی شود و با تعمیر و انجام سرویس شوفاژ برطرف گردد.

مورد بعدی که باعث ایجاد سر و صدا در رادیاتور می شود عدم تراز بودن آن است. در چنین حالتی آب گرم در حالتی نا متوازن قرار می گیرد و فشار بخار آب گرم موجود در محل هایی که سطح آب پایین تر است باعث می شود از حرکت آب جلوگیری به عمل آید و باعث سر و صدا شود. این مورد را می توانید با قرار دادن یک ضربه گیر یا مواردی مانند موکت در زیر پایه رادیاتور برطرف کنید.

 تلفات حرارت به دلیل تهویه هوا

در بعضی موارد سیستم شوفاژ شما عیب یا ایرادی ندارد و فقط باید متناسب با شرایط محیطی شما تنظیم شود. برای محیط هایی که دارای رفت و آمد بالا هستند، تنظیمات شوفاژ متفاوت با محیط هایی است که به صورت مسکونی استفاده می شوند و در طول روز شاید دو سه بار بیشتر درب واحد باز نشود. این تنظیمات به نوع تهویه و وضعیت گردش هوا در محیط مورد نظر نیز بستگی دارد.

سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

از دیگر مشکلاتی که برای سیستم شوفاژها بوجود می آید بحث سوراخ شدن رادیاتور است. عواملی مانند پوسیدگی، دما و حرارت بالا، کیفیت ضعیف بدنه رادیاتور شوفاژ و … باعث می شوند که مشکل سوراخ شدن رادیاتور در شوفاژ بوجود بیاید. اولین و ساده ترین راهی که با آن مشکل سوراخ رادیاتور برطرف می شود، استفاده از چسب مخصوص برای سوراخ رادیاتور است. در صورتی که این مشکل با چسب برطرف نشود، باید اقدام به تعویض رادیاتور نمایید. البته تعمیرات دیگری مانند جوشکاری مخصوص نیز صورت می گیرد که نیاز به تخصص بسیار بالایی دارد.

تلفات حرارت در جداره های خارجی ساختمان

با توجه به میزان افت حرارت از دیواره های ساختمان و در و پنجره، باید تنظیمات شوفاژ انجام شود. بنابراین اگر محیط شما بخاطر این انتقال حرارت با افت دما مواجه است و امکان گرم شدن وجود ندارد، نیاز به درخواست بررسی و سرویس سیستم شوفاژ مورد نظر را دارید.

چرا که در بعضی موارد با محاسبه میزان افت حرارت از طریق پنجره ها، سقف و دیوار آنقدری زیاد است که سیستم شوفاژ فعلی جواب نمی دهد و باید در آن تغییرات گسترده ای بوجود بیاورند. با تغییر و تنظیم سیستم شوفاژ، می توانید به دمای مطلوب در ساختمان برسید.

عدم گرم شدن تمام یا قسمتی از رادیاتور

در بعضی موارد مشاهده می شود که با روشن بودن موتورخانه یا پکیج، رادیاتور گرم نمی شود و یا قسمتی از آن گرم و قسمتی از آن سرد است. در چنین مواردی باید با کمک شیر تخلیه ای که در بالای رادیاتور قرار دارد، اقدام به هوا گیری رادیاتور نمایید. این شیر را باز کنید و اجازه دهید تا آب از آن خارج شود. در این حالت مطمئن خواهید بود که هوایی درون رادیاتور محبوس نشده است. معمولا مشکل عدم گرم شدن قسمتی از رادیاتور کاملا مربوط به هوای موجود در رادیاتور می باشد و با هوا گیری برطرف می شود.

تشخیص خرابی رادیاتور شوفاژ

اگر در پره ها و یا لوله های انتقال آب گرم از موتورخانه یا پکیج به رادیاتور مشکلی وجود داشته باشد با بررسی چند مورد قابل تشخیص خواهد بود. از جمله اینکه سطوح اتصال را بررسی کنید تا ببینید با قطرات آب یا رطوبت مواجه می شوید یا نه؟ همچنین هرگونه تغییر رنگ و زنگ زدگی روی پره های رادیاتور نشان از نشتی و خرابی آن دارد.

روش دیگری که می توان به مشکلات و خرابی های موجود در رادیاتور پی برد، بررسی وضعیت نشانگر فشار آب است. این نشانگر در محدوده ای بین 1 تا 1.5 باید قرار داشته باشد. در صورتی که کمتر یا بیشتر از این عدد به نمایش در بیاید، یعنی مشکلی در مسیر انتقال آب  به رادیاتور وجود دارد. مثلا در صورت هوا گرفتگی یا مسدود شدن مسیر لوله ها فشار نشانگر افزایش پیدا می کند و در صورت وجود نشتی و هدر رفت آب فشار نشانگر کاهش پیدا می کند.

چگونه می توان منبع نشت شوفاژ را پیدا کرد؟

در صورتی که لوله کشی رادیاتور و شوفاژ به صورت رو کار باشد، پیدا کردن نشتی کار ساده ای می باشد. با یک بررسی چشمی در این موارد می توان محل نشتی را پیدا کرد و اقدام به تعمیر آن نمود. اما در مواردی که لوله کشی به صورت تو کار می باشد، پیدا کردن محل نشتی به همین راحتی نیست. برای پیدا کردن این نشتی می توان از دستگاه های کمکی استفاده کرد که بعضی از این دستگاه ها عبارتند از:

 • دوربین حرارتی : این دوربین ها با تفکیک دمای اشیاء گوناگون به ما اطلاعات خوبی را ارائه می کند. زمانی که به محل نشتی آب برسید، چون تماس آب با محیط مجاور وجود دارد، میزان دمای آن کمتر خواهد بود و به این طریق از محل نشتی با خبر می شوید.
 • دستگاه اندازه گیری امواج صوتی : در محل نشتی آب به علت فشار بالایی که وجود دارد، میزان لرزش فرکانس امواج صوتی بیشتر خواهد بود و امکان تشخیص آن به وسیله دستگاه اندازه گیری امواج صوتی وجود دارد.
 • دستگاه مادون قرمز : عملکرد دستگاه مادون قرمز بر اساس میزان دبی و فشار درون لوله است و از آنجایی که در محل نشتی میزان دبی بیشتر می شود، تغییرات ایجاد شده توسط دستگاه قابل شناسایی و تحلیل خواهد بود. با این روش محل نشتی قابل شناسایی خواهد بود.

در کنار دستگاه های گفته شده، می توان با توجه به عوامل زیر نیز نشتی آب را تشخیص داد :

 • تغییر رنگ کف پوش
 • افزایش هزینه آب مصرفی
 • افت فشار پکیج
 • بوی نم و رطوبت در قسمتی از دیوار

ویژگی های یک رادیاتور خوب

در کنار انجام سرویس های دوره ای و همچنین تعمیر به موقع رادیاتور شوفاژ، باید این نکته را در نظر بگیرید که از همان ابتدا رادیاتور ها باید دارای ویژگی های مشخصی باشند، که مهمترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

 • عمر طولانی
 • توان حرارتی بالا
 • قیمت مناسب.
 • دریافت پاسخ سریع با تغییر تنظیمات دمای آب
 • استفاده از آلیاژ مناسب که دارای ضریب دمایی و انتقال حرارتی بالا باشد.
 • توان انتقال گرمای زیاد به محیط
 • نصب راحت بر روی دیوار
 • نسبت وزن به حجم پایین در کنار کیفیت خوب جداره ها
 • مقاومت به خوردگی بالا چه در مورد پره ها و چه در مورد لوله های داخلی
 • کیفیت رنگ مناسب که در برابر حرارت به صورت دچار ترک و پوسته پوسته شدن، نشود.
 • گارانتی معتبر و پشتیبانی مناسب

خدمات تعمیر رادیاتور شوفاژ در محل

در مورد سرویس و تعمیر رادیاتور نمی توان به صورت از راه دور مشکل را برطرف کرد و همچنین امکان باز کرد و یا عیب یابی توسط شخص وجود ندارد تا رادیاتور را باز کند و به محل تعمیرگاه ببرد. بنابراین در مورد رادیاتور شوفاژ نیاز است تا شرکت های پشتیبان و تعمیر کننده در محل حاضر شوند و با انجام بررسی های حضوری بعد از پیدا کردن مشکل و محل ایراد به رفع آن اقدام کنند. اما چه خدماتی در محل توسط شرکت ها انجام می پذیرد؟ این خدمات شامل موارد زیر است :

 • سرویس کامل رادیاتور شوفاژ
 • بررسی تمام اتصالات و سیستم انتقال آب
 • هوا گیری رادیاتور
 • باز کردن رادیاتور فرسوده، زنگ زده، مسدود شده و یا سوراخ شده جهت تعمیر یا تعویض
 • تعویض شیرهای رفت و برگشت در رادیاتور ها
 • بررسی وضعیت نشانگر فشار آب و در صورت نامناسب بودن وضعیت نشانگر، رفع مشکل
 • تعویض و تعمیر لوله ها، پره ها و اتصالات دارای نشتی و خرابی
 • فرآیند رسوب زدایی لوله های رادیاتور و اتصالات