تعمیر و سرویس کولر آبی تهران | شبانه روزی

با شروع فصل بهار و رفتن به روزهای گرم، نیاز به سیستم سرمایشی در اکثر نقاط کشور احساس می شود. داشتن  سیستم های سرمایش قوی با بازدهی بالا و مصرف پایین برق نیازمند رسیدگی و انجام سرویس های دوره ای است که بدون آنها نمی توان به چنین شرایطی دست پیدا کرد. اگر می خواهید در روزهای گرم بهار و تابستان از خنکی کولر خود لذت ببرید و نگران مشکلات غیر قابل پیش بینی نباشید بهتر است از همین حالا به فکر باشید. در مجموعه هایی که بررسی سیستم های سرمایش را انجام می دهند از مرحله خرید و نصب تا مرحله پشتیبانی مدیریت صورت می گیرد و ضمانت های بسیار معتبری به عنوان خدمات پشتیبانی در نظر گرفته می شود. دانستن اطلاعات کامل در مورد تعمیر و سرویس کولر باعث می شود از پرداخت هزینه های سنگین خرابی کولر جلوگیری شود.

منظور از سرویس دوره ای کولر آبی چیست؟

وسایل الکتریکی  که دارای موتور می باشند و تحت لرزش فعالیت می کنند نیاز به رسیدگی و مراقبت بیشتری دارند. چرا که ممکن است به ناگاه دچار مشکلات عدیده ای شوند. یکی از روش هایی که شما می توانید کنترل خوب و مناسبی روی کولر های خود داشته باشید انجام سرویس های دوره ای به صورت فصلی و سالی می باشد. نکته بعدی که سرویس کولر را توجیه می کند پیش گیری از ایجاد خسارت ها و مشکلات فنی سنگین در کولر است تا هزینه کمتری را متقبل شویم. در واقع با پیشگیری از این مشکلات شما از پرداخت هزینه های مربوط به تعمیر و تعویض قطعات جلوگیری می کنید.

مورد بعدی افزایش عملکرد کولر است. زمانی که سرویس کاری کولر به صورت درست و اصولی انجام شود، بازدهی آن افزایش می یابد و در نتیجه با مصرف انرژی کمتر، شرایط محیطی خنک تری را برای مصرف کننده فراهم می آورد. برای مثال بعد از مدتی کار کردن و لرزش کولر، ممکن است تسمه آن کمی شل شود و بازدهی پایین بیاید، با یک سرویس ساده، تسمه کالیبره می شود و به شرایط اولیه بر می گردد.

زمان  مناسب برای سرویس کولر آبی

برای انجام سرویس کولر گازی بهترین زمان ممکن قبل از روشن کردن آن در فصل جدید گرما می باشد. در واقع قبل از اینکه در شروع گرما بخواهید کولر را استفاده کنید، بهتر است از یک شرکت معتبر درخواست کنید برای تعمیر و سرویس کولر به محل مورد نظر شما مراجعه کنند. حتی اگر ایراد کلی در کولر شما وجود نداشته باشد، با کالیبره کردن اتصالات، انجام تنظیمات و همچنین روغن کاری درست و اصولی، باعث می شوند که در تمام طول فصل گرما شما از عملکرد کولر خود لذت ببرید.

در سرویس کاری کامل کولر آبی به چه مواردی توجه می شود؟

برای راه اندازی و سرویس  کاری کولر آبی در اول فصل گرما یک لیست کامل از بررسی ها باید انجام شود. این لیست توسط تیم های تعمیر و سرویس کولر که به صورت حرفه ای به انجام خدمات می پردازند ، به صورت کامل انجام می گیرد. از مهمترین مواردی که در سرویس کامل بررسی می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بررسی وضعیت تسمه کولر و در صورت نیاز تعویض آن
 • تنظیم شناور کولر و میزان سطح آب در کف کولر
 • بررسی وضعیت انتقال آب از پمپ به پوشال ها
 • انجام روغن کاری یاتاقان های کولر به صورت کامل
 • تمیز کردن و از بین بردن رسوبات و باقی مانده گرد و خاک در کف کولر
 • بررسی وضعیت دینام کولر و انجام روغن کاری آن
 • تمیز کردن مخزن حلزونی کولر آبی
 • مشاهد و بررسی دقیق وضعیت جعبه تقسیم برق کولر
 • در صورت نیاز و خراب شدن پوشال ها، انجام تعویض آنها
 • شستشوی کامل بدنه و اطراف کولر تا بوی گرد و خاک به داخل خانه وارد نشود.
 • راه اندازی کولر آبی

 

هزینه انجام سرویس کامل کولر آبی چقدر است؟

از آنجایی که بسته به موقعیت کولر که در کجا قرار دارد ( پشت بوم، تراس، نصب شده در دیوار و …) میزان هزینه متفاوت خواهد بود و کمترین مقدار برای کولر هایی است که در پشت بام و سطح صاف قرار دارند. همچنین با توجه به میزان تعویض یا تعمیر قطعات کولر، اجرت انجام تعمیر و سرویس کاری متفاوت می باشد. گاهی ممکن است یک کولر فقط نیاز به روغن کاری و شستشو داشته باشد و گاهی نیاز می شود تسمه، پوشال، پمپ و .. تعویض شوند. بنابراین دادن یک قیمت واحد و مشخص امکان پذیر نمی باشد.

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی :

هدف از سرویس زمستانه کولر آبی چیست؟

یکی دیگر از تعمیرات و سرویس های نگهداری در مورد کولر آبی، انجام سرویس آخر فصل گرما می باشد. جایی که شما قرار است کولر را تا فصل گرمای بعد خاموش کنید. در چنین شرایطی باید مواردی انجام شود تا کولر دچار خسارت نشود. از جمله :

 • بستن شیر فلکه ورود آب
 • تخلیه آب داخل کولر آبی
 • بازکردن تسمه ها
 • در صورت امکان جمع کردن شلنگ ها
 • باز گذاشتن مجرای خروجی آب در کف کولر، تا آب بارن در فصل زمستان مجددا درون کولر جمع نشود.
 • قطع کرد برق کولر.

با انجام این موارد، در فصل بعدی گرما کولر شما بدون تخریب و مشکلی آماده کار خواهد بود.

خدمات تعمیر و سرویس کولر

در فرآیند سرویس و تعمیر کولرهای آبی عملا تمام مشکلاتی که در کولر وجود دارد برطرف می شود و همچنین با تنظیم قطعات مختلف بازدهی کولر بالا برده می شود.

ابتدا مواردی مانند پوشال ها، یاتاقان ها، تسمه، پمپ آب، موتور، سیستم برق رسانی، پارچه برزنتی و … کاملا بررسی می شود. مواردی که نیاز به روغن کاری دارد، روغن کاری می شود و مواردی که نیاز به تنظیم دارد، مانند تسمه کولر، به درستی آچار کشی می گردد. 

اگر شما به صورت مشخص و برای عیب خاصی درخواست تعمیر و سرویس کولر آبی داشته باشید، شرکت ارائه دهنده متناسب با همان مشکل نیرو و تجهیزات می فرستد. 

در مواردی که درخواست سرویس کاری کامل کولر را ارائه بدهید، تمام موارد بررسی می شود و قطعاتی که نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشند را در دستور کار خود برای اجرا قرار می دهند.

مهمترین درخواست ها برای تعمیر کولر آبی

حالا که با دلایل و اهداف سرویس کولر آشنا شدیم، در مورد تعمیر آن هم باید به موارد پر تکرار اشاره کنیم. مواردی که بیشتر کاربران و استفاده کنندگان کولر های آبی گزارش می کنند که در شامل موارد زیر است:

خنک نکردن کولر آبی

کارکرد و وظیفه اصلی کولر، خنک کردن محیط به بهترین شکل ممکن است. اولین چیزی هم که شما را به عدم کارایی مناسب کولر ارجاع می دهد همین است که احساس کنید با اینکه کولر روشن است، اما همچنان گرما آزار دهنده است. سرویس کاران  با مراجعه به محل، به بررسی اولیه مواردی مانند کمبود آب در کف کولر، پمپ نشدن آب از کف به روی پوشال ها، خراب و نیم سوز بودن پمپ، پاره بودن پارچه برزنتی اتصال کولر به کانال انتقال هوا و مواردی از این دست، می پردازند. عدم وجود آب روی پوشال ها باعث می شود کولر هوای گرم را به داخل هدایت کند. از طرفی پارگی پارچه برزنتی نیز عاملی است برای خارج شدن هوای خنک کولر به سمت محیط بیرون.

 

بوی بد همراه با هوای ورودی از کولر

از جمله موارد پر تکرار در زمان درخواست سرویس و تعمیر کولر، اعلام بوی بد در محیط خانه است که به همراه هوای خنک کولر به درون وارد شده است. این بوی بد بیشتر مربوط به آب مانده درون کف کولر، پوشال های کهنه و خراب شده، ریختن روغن نامناسب در قسمت های روغن کاری کولر و مواردی از این دست می باشد. در مرحله سرویس بعد از شستشوی کامل کولر در صورت نیاز پوشال را نیز عوض می کنند.

 

سوختن پمپ آب کولر آبی

پمپ  آب کولرها به دلیل کیفیت پایین و یا ایجاد عواملی مانند نرسیدن آب به پمپ، کثیف بودن پوشال، بند بودن خروجی آب در بالای ناودانی های پوشال ها و عدم انجام سرویس مناسب و اصولی، معمولا دچار سوختگی می شوند.

با انجام سرویس دوره ای علاوه بر رسیدگی به این موارد، توجه می شود که سبد پمپ حتما سالم باشد تا از ورود آشغال و اجسام دیگر به درون پمپ جلوگیری شود.

 

پاره شدن تسمه کولر آبی

تسمه کولر گازی وسیله ای برای انتقال نیرو محرکه موتور کولر به پره  می باشد. اگر این تسمه به مقدار زیادی سفت بسته شود، کارایی مناسبی نخواهد داشت. معمولا وجود مشکل در تسمه کولر آبی همراه با صدا می باشد. بنابر این زمانی که همراه با فعالیت کولر، صدای سوت مانندی شنیده می شود بدانید وضعیت تسمه کولر نیاز به سرویس دارد.

 

زنگ زدگی، پوسیدگی و سوراخ شدن منبع آب یا همان کف کولر آبی

از آنجایی که اکثر آب های لوله کشی دارای املاح و مواد رسوبی می باشند، در دراز مدت با سطح فلز واکنش می دهند و باعث ضعیف شدن سطح کولر و اکسید شدن فلز آن می شوند. بنابراین زنگ زدگی و پوسیدگی کف کولر یک امر طبیعی و معمول در کولر های آبی می باشد. برای همین منظور پیشنهاد می شود به صورت دوره ای یا چند ساله، کف کولر را عایق نمایید. در صورتی که فرآیند زنگ زدگی و پوسیدگی به حدی بود که امکان عایق کردن وجود نداشت، باید کف کولر آبی را تعویض کنید.

 

 

 

مزایای سرویس دوره ای کولر آبی

انجام سرویس دوره ای کولر آبی علاوه بر مدیریت هزینه ها، مزایای دیگری نیز برای مصرف کننده دارد، از جمله:

 • جلوگیری از گریپاژ موتور و یاتاقان ها با روغن کاری به موقع و دوره ای
 • جابجا کردن پوشال های قدیمی که ممکن است به محلی برای رشد قارچ، باکتری ها و عوامل بیماری زا تبدیل شده باشند.
 • بررسی تسمه و تعویض به موقع آن قبل از پاره شدن که باعث می شود از تاب برداشتن محور کولر جلوگیری شود و در فصل گرما دچار مشکل نشوید
 • با انجام سرویس کولر، تنظیم سطح آبگیری منبع به صورت دقیق صورت می گیرد تا کولر ب کمبود آب یا سر ریز آب مواجه نشود.
 • سرویس های دوره ای به شما کمک می کند که لرزش ها و صداهای جانبی کولر را محدود کنید و یا به طور کامل آنها را حذف کنید.

 

 

 

نکات مربوط به تعمیر کولر آبی

برای انجام تعمیر و تعویض قطعات کولر آبی، حتما به مراکز معتبر و دارای مجوز مراجعه کنید تا نتیجه بهتری دریافت نمایید. در خیلی موارد تعمیرکاران بی تجربه و یا تعمیرکاران غیر مجاز، علاوه بر عدم تعمیر درست و مناسب کولر، ممکن است باعث خرابی های جانبی دیگری هم شوند.  در این قسمت از بحث تعمیر و سرویس کولر به چند مورد از نکات مهم در تعمیر کولر اشاره می کنیم.

 • مراجعه و درخواست از نمایندگی های مجاز و تعمیرگاه های حرفه ای.
 • استفاده از قطعات اصل و درجه یک برای تعویض قطعات کولر آبی.
 • توجه به عملکرد سیستم دینام کولر و بررسی عوامل مربوط به آن مانند داغ شدن موتور کولر.
 • بررسی وضعیت برق ورودی به کولر و میزان نوسانات آن به طور کامل
 • ارائه پیشنهاد هایی چون تعویض سیم پیچی موتور کولر آبی، تعویض موتور و یا تعمیر دینام کولر آبی در زمان سوختن دینام، تا با توجه به شرایط تصمیم بگیرید کدام روش را اجرایی کنید.
 • از کار افتادن موتور کولر آبی در اثر فرسودگی
 • فرسودگی زیاد از دیگر عوامل از کار افتادگی موتور کولر است که باید تعمیر کار به این نکته توجه داشته باشد.

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی :

زمان ارائه خدمت برای تعمیر و سرویس کولر آبی

شرکت های مختلف که در زمینه تعمیرات، پشتیبانی و سرویس دهی محصولات مختلف فعالیت می کنند به صورت متفاوتی ارائه خدمت می نمایند. اما از آنجایی که مشکلات هیچ زمانی خبر نمی کند، بهترین شرکت ها آنهایی هستند که به صورت 24 ساعته، یا به صورت تمام وقت آماده ارسال تعمیر کار و متخصص هستند. معمولا ارائه خدمت تعمیر و سرویس کولر آبی در بیشتر شرکت ها بصورت تمام وقت دو شیفتی می باشد. یعنی از 8 صبح تا 16 در یک شیفت و 16 تا 24 در شیفت بعدی. پس شما کافی است که با شرکت معتبر تماس بگیرید و در این زمان ها از نیروی متخصص آنها استفاده کند.

 

جمع بندی تعمیر و سرویس کولر آبی

از آنجایی که کولر آبی در محیط مسکونی و حیطه شخصی افراد قرار دارند، این اهمیت وجود دارد که حتما از یک شرکت معتبر درخواست نیرو نمایید و با هر فرد یا نیرویی برای انجام تعمیرات  هماهنگی انجام ندهید. چرا که  ممکن است تحت پوشش تعمیر کار در حوزه های مختلف، افراد ناشناس وارد حیطه زندگی افراد شوند و باعث مشکلاتی برای شخص  گردند. نکته بعدی این است که هزینه کولر های آبی و قیمت آنها در این بازار روز به روز بالاتر می رود. پس باید شرکت انجام دهنده سرویس و تعمیر کولر، حتما معتبر باشد تا باعث خسارت ثانویه یا افزایش مشکل در کولر مورد نظر نگردند. همچنین خیال شما راحت باشد که از قطعه اصل برای جایگزین قطعات خراب شده استفاده می کنند.