سرویسی و تعمیر کولر آبی تهران - شماره 09129242783

تعمیر کولر آبی غرب تهران

کولر آبی یک سیستم تهویه و خنک کننده هواست که در ایران بسیار کاربرد دارد. همچنین یکی از پرمصرف ترین لوازم برقی در روزهای گرم تابستان نیز به شمار می آید؛ ازاین رو نیاز است که جهت عملکرد بهتر کولر یک بار در سال برای سرویس و یا در صورت خرابی جهت تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامهٔ این مقاله به بررسی عیب های کولر آبی می پردازیم و شما می توانید هنگام مواجه با هر کدام از آنها بتوانید علت خرابی را بیابید و در صورت لزوم جهت برطرف کردن آن به تعمیرکار مراجعه کنید. تهران تأسیسات تمامی اقدامات لازم را جهت کمک به شما برای تعمیر کولرتان بخصوص در قسمت غرب تهران انجام می دهد.

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی :

09129242783

سرویس کولر با تعمیر آن چه تفاوتی دارد؟

سرویس کولر به معنای انجام اقدامات لازم در ابتدای تابستان جهت بهتر عمل کردن آن می باشد؛ برای مثال تعویض پوشال ها، روغن کاری موتور کولر آبی بررسی لوله کشی آب، تنظیم شناور و غیره همگی جزء کارهای سرویس کولر آبی می باشند. انجام این اقدامات نه تنها به منظور بهتر عمل کردن کولر آبی می باشد؛ بلکه از فرسودگی و خرابی آن نیز جلوگیری می کند.

اما اگر کولرتان خراب شده باشد باید ریشه خرابی و یا عیب آن را بیابید و جهت رفع آن اقدام کنید. به دلیل اینکه سیستم کولر آبی پیچیده نیست، به طور معمول هر کدام از عیب های آن نیز دلیل مشخصی دارند؛ ازاین رو شما می توانید با شناخت قطعات تشکیل دهنده این سیستم ها برخی از مشکلات آن را به راحتی برطرف کنید.

مشکلات کولر آبی به همراه دلیل آن

روشن نشدن کولر یا کارنکردن پمپ آب

اگر کولر را روشن کنید و کار نکند به احتمال زیاد فیوز برق قطع است؛ به همین منظور فیوزها را با فازمتر بررسی کنید. در صورت خرابی فیوز سیم فاز به آن می رسد؛ اما هنگام فشاردادن اهرم فاز قطع می شود. این موضوع نشان می دهد که باید فیوز را عوض کنید. با این کار مشکل روشن نشدن کولر حل می شود.

از دلایل دیگر کارنکردن سیستم کولر می توان به قطعی سیم فاز یا نول اشاره کرد. اگر در پریز برق جریان داشته و فیوز خراب نشده باشد؛ احتمال دارد که برق به ترمینال کولر نرسد؛ در این صورت مشکل از سیم کشی است که لازم است محل قطع سیم را پیدا، آن را متصل و یا در صورت لزوم کل سیم کشی را تعویض کنید.

اگر دلیل روشن نشدن کولرتان یکی از این دو مورد نبود باید برق کل ساختمان را بررسی کنید که باید آن را به کارشناس برق بسپارید.

کولر آبی روشن می شود؛ اما هوای گرم تولید می کند

اگر مشکل روشن شدن کولر را ندارید و به درستی کار می کند؛ اما هوایی که توسط آن تولید می شود گرم است، احتمال دارد آب کولر کم شده باشد. در این صورت باید تشتک آن بررسی شود. برای این منظور ابتدا دریچهٔ کولر را باز کرده و داخل تشتک را نگاه کنید؛ اگر داخل آن آب وارد نشده باشد؛ مشکل از گرفتگی شناور است، یا اینکه والو خراب شده است و یا اینکه آب به پوشال های کولر در طبقهٔ بالا نمی رسد تمامی این موارد را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید.

چنان چه پس از بررسی تشتک مشاهده کردید که داخل آن آب وجود دارد، بدانید مشکل یا از آب پخش کن های کولر، پمپ آب و یا شلنگ های رابط است.

بسیاری از شناور کولرها پس از استفاده مداوم دچار رسوب گرفتگی می شوند که باید توسط سرکه رسوب زدایی و دوباره در محل خود نصب و یا کلاً تعویض شوند. اگر مشکل از لوله رابط آب می باشد و رسوب داخل آن را مسدود کرده است باید کلاً تعویض شود.

درصورتی که آب به کولر نرسد باید پمپ آب خانگی یا منبع ذخیره آب در پشت بام نصب شود و مشکل نرسیدن آب به پوشال ها حل شود؛ زیرا اگر بهترین کولر آبی هم داشته باشید و آب پوشال ها را خیس نکند، کولر هوای گرم تولید خواهد کرد. چنان که مشکل از پمپ آب باشد باید آن را بررسی کنید؛ زیرا سه حالت برای آن وجود دارد: پمپ نیم سوز یا سوخته باشد، برق متصل به پمپ قطع شده باشد و یا هرزگرد پروانه به درستی کار نکند.

برای اینکه از سوخته شدن پمپ اطمینان پیدا کنید مطمئن شوید دو سرسیم متصل به آن برق دارد؛ در این صورت باید پمپ تعویض شود تا کولر هوای خنک تولید کند.

نکته مهم بعد از نصب پمپ آب جدید در کولر این است که باید محل نصب آن و پس از نصب پمپ به خوبی روغن کاری شود. به این دلیل که خشک کار کردن پمپ باعث ایجاد مشکلات بیشتر در کارکرد کولر آبی می شود.

کارکرد درست پمپ و موتور کولر درصورتی که کیفیت هوای خنک تولیدی کم است

چهار دلیل اصلی برای پایین بودن کیفیت باد تولیدی توسط کولر وجود دارد:

1.شل یا سفت بودن تسمه پروانه کولر

یکی از دلیل های اصلی پایین بودن کیفیت باد کولر سفت یا شل بودن تسمه می باشد. به این دلیل که اگر تسمه شل باشد موتور توانایی به خوبی حرکت دادن پروانه را نخواهد داشت و اگر تسمه سفت باشد به موتور فشار آمده و همچنین دور موتور مناسب نخواهد بود. برای بررسی تسمه آن را با دست فشار دهید، تسمه نباید زیاد سفت یا شل تنظیم شده باشد.

2. مشکل در برزنت کولر

پاره بودن یا بازشدن پارچه برزنتی دور دهانه کولر می تواند از دلایل دیگر خنک نبودن باد کولر باشد. در این صورت باید برزنت تعویض شود.

3. نیم سوز بودن موتور کولر

دلیل سوم برای خنک نبودن باد کولر می تواند نیم سوز بودن موتور کولر آبی باشد. این مورد اغلب در مواردی پیشش می آید که کولر عمر زیادی کارکرده باشد، برای مطمئن شدن از این موضوع باید جریان موتور توسط یک آمپرمتر اندازه گیری شود و با جریان روی موتور مقایسه شود؛ زیرا در صوت نیم سوز شدن موتور جریان اندازه گیری شده توسط آمپرمتر چند برابر جریان روی موتور می باشد. در این شرایط موتور نیز در زمان کمی بسیار داغ می کند. برای برطرف کردن این موضوع و تعمیر کولر موتور را باز کرده و نزد متخصصین ببرید و پس از تعمیر دوباره آن را در محل قبلی نصب کنید اگر این کار برای شما سخت است کلاً کار را به کاردان بسپارید. اگر در تهران بخصوص غرب تهران سکونت دارید می توانید تعمیر کولر تهران را به تهران تأسیسات بسپارید که در کمترین زمان این مشکل را برای شما حل خواهد کرد.

4. کیفیت پایین پوشال ها

آخرین دلیل مبنی بر خنک نبودن باد کولر می تواند کیفیت بد پوشال ها باشد. در این شرایط احتمال دارد که پوشال دچار ریختگی، بازشدگی و یا نازک شدگی شده باشد و باید حتماً تعویض شود. پیشنهاد ما این است که در ابتدای تابستان هر سال نسبت به سرویس کولر خود اقدام کنید که شامل تعویض پوشال ها نیز می شود. همین پوشال های کهنه می توانند بوی نامطلوبی نیز داشته باشند که راه حل آن نیز دوباره تعویض آن است. خوشبختانه هزینه زیادی نمی خواهد.
کم بودن باد کولر

کم بودن باد کولر

اگر هوا به خوبی وارد پوشال های کولر آبی نشود میزان هوای خنک تولید شده توسط آن افت می کند، از این رو باید در انتخاب جایگاه نصب کولر دقت کنید. در بعضی مواقع نیز به دلی سفت یا شل بودن پروانه توربین به درستی کار نمی کند و نمی چرخد. همچنین ممکن است به دلیل نیم سوز شدن موتور کولر باد کولر کم باشد.

اگر مواردی که گفته شد در کم بودن باد کولر شما دخیل نباشند پس احتمال اینکه شکست باد به دلیل پیچ و تاب در مسیر اتفاق بیفتد وجود دارد. در این شرایط نیز چاره ای جز تعویض کانال کولر یا بزرگ کردن کولر نخواهید داشت.

موتور کولر در هنگام کار خودبه خود خاموش و دوباره روشن می شود

اگر این اتفاق برای کولر شما در هنگام رون بودن می افتد نگران نباشید؛ زیرا به طور معمول در موتور بعضی از کولرها یک فیوز شیشه ای قرار می دهند که نقش محافظ در برابر اتصال های کوتاه یا نشتی برق را دارد و در صورت نوسانات برق موتور را خاموشم کند تا از برق گرفتگی یا آتش سوزی جلوگیری کند.

از عوامل به وجود آمدن این پدیده نیز می توان به باقی مانده سیم پی استارت در مدار، گریپاژکردن یاتاقان ها، نیم سوز شدن سیم ها، بسته بودن دریچه هوای کولر، سفتی تسمه پروانه، جوشکاری در محل و غیره اشاره کرد.

هزینه سرویس یا تعمیر کولر تهران

هزینه تعمیر یا سرویس کولر با توجه به نوع مشکل آن متفاوت است. وجود هر مشکل در پمپ، شلنگ رابط، برزنت، موتور و… کولر می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان تهران تأسیسات تماس حاصل فرمایید.

هزینه سرویس یا تعمیر کولر تهران

به طور کلی می توان گفت کولر آبی سیستم تهویه هوای بسیار مناسبی در روزهای گرم می باشد و برای درست کار کردن آن باید سرویس کولر را هنگام شروع فصل گرم سال انجام داد. همچنین در صورت بروز مشکل در تولید هوای خنک توسط کولر اقدامات لازم جهت رفع آن را انجام داد. تهران تأسیسات در کنار شماست تا سرویس کولر تهران یا تعمیر کولر تهران را برای شما عزیزان انجام دهد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و یا دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *