تعمیر و سرویس پکیج ، شوفاژ و موتورخانه تهران - شماره :09129242783

10 علت سرد شدن رادیاتور پکیج و رفع آن

مهم ترین دلایل سرد شدن رادیاتور و چگونگی رفع آن ها

شاید شما هم برخی اوقات در فصل های سرد سال، متوجه سرد  شدن رادیاتورهای خود شده  باشید اما به خوبی علت آن را ندانید. مثلا امکان دارد رادیاتورتان به خوبی گرمای مورد نیاز را تولید نکند و یا این که همیشه قسمتی از آن گرم و قسمتی دیگر سرد باشد. توجه داشته باشید علت سرد شدن رادیاتور پکیج و رفع آن اصلا کار سختی نیست و تمام افراد می توانند با در نظر گرفتن یک سری نکات ساده، به راحتی دلیل این مشکل را بیابند و به برطرف کردن آن بپردازند . بنابراین اگر می خواهید خیلی راحت و بدون کمک گرفتن از تعمیرکار علت سرد بودن رادیاتور را پیدا کنید، بهتر است مطالب ذکر شده در ادامه را نادیده نگیرید و تا پایان مقاله نیز همراه ما بمانید. 

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی :

مهم ترین دلایل سرد شدن رادیاتور و چگونگی رفع آن ها

سرد شدن رادیاتور پکیج به طور معمول می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که هر کدام از آن ها هم به گونه ای رفع می شوند. به همین خاطر نیز در این بخش از مقاله سعی داریم شما را به طور کامل با مهم ترین علت های سرد شدن رادیاتور پکیج و نحوه رفع آن ها آشنا کنیم تا در مواقع ضروری به مشکل برنخورید.

  • مسدود بودن لوله ها

از جمله دلایل مهمی که در سرد شدن رادیاتور نقش بسزایی دارد، می توان مسدود شدن لوله ها را نام برد. معمولا اکثر رادیاتورها به مرور زمان در اثر تجمع برخی آلودگی ها همچون گرد و خاک، لوله های شان دچار انسداد می  از این طریق هم رادیاتور نمی تواند به طور طبیعی و استاندارد، گرمای لازم را تولید کند.

رفع این مشکل چندان دشوار نیست و تنها باید رسوباتی که داخل لوله ها جمع شده اند را تمیز کنید. در اولین مرحله جهت رسوب زدایی نیاز است آب پکیج را تخلیه کنید. برای این کار ابتدا شیر ورودی آب را ببندید و سپس شیر پر کن که در زیر پکیج قرار گرفته را باز نمایید. در مرحله بعدی یکی از شیرهای آبگرم را باز کنید و منتظر بمانید تا عقربه گیج فشار بار پایین بیاید و بر روی صفر قرار بگیرد.

در زیر اکثر رادیاتورها معمولا 4 شلنگ وجود دارد که هر کدام برای کاری نصب شده اند. توجه داشته باشید اولین خروجی در سمت راست شلنگ برگشت رادیاتور، دومین خروجی شیر آب سرد، سومین خروجی برگشت آبگرم و آخرین خروجی هم رفت رادیاتور است.

شما باید برای رفع مشکل رسوب زدایی، تمام این شلنگ ها را باز کنید و سپس با مغزی تبدیل اول از همه ورودی شیر آب سرد را به برگشت رادیاتور وصل کنید و بعد از قرار دادن شلنگ رفت داخل ظرفی بزرگ، آرام شیر ورودی آب سرد را باز کنید. در این حین باید منتظر بمانید تا آب خروجی از شلنگ رفت، کاملا تمیز شود و بعد شیر را ببندید.

در مرحله بعد نیاز این تمام کارهایی که انجام داده اید را به صورت بالعکس تکرار نمایید. اگر خاک، شن و ماسه ای داخل سیستم رادیاتور وجود داشته باشد، با انجام این روش می توانید خیلی راحت آن ها را خارج کنید. در آخر هم فراموش نکنید که هر شلنگ را در جای اصلی خود محکم ببندید.

  • دمای غیر استاندارد شعله

سرد شدن رادیاتور در قسمت پایین گاهی اوقات می تواند به دلیل دمای نامناسب در شعله باشد. علت سرد شدن رادیاتور پکیج اگر دمای نامناسب شعله باشد، یعنی مشعل پکیج دارای ایراد است و باید آن را تعمیر کنید. به همین خاطر هم هنگام نصب پکیج اطمینان حاصل نمایید که شعله در جای صحیحی قرار گرفته و مقدار آن نیز به اندازه است.

جهت رفع این مشکل می توانید به راحتی شعله را زیاد کنید. البته ناگفته نماند که چک کردن جایگاه مشعل نیاز به تخصص زیادی دارد و نباید بدون داشتن مهارت کافی، دست به اقدامات نامناسبی بزنید زیرا احتمال دارد رادیاتورتان بیشتر آسیب ببیند. پس در صورت لزوم حتما از شخصی خبره که حرفه بالایی در تعمیر رادیاتور پکیج دارد، کمک بگیرید.

  • ایراد داشتن ترموستات

یکی دیگر از دلایل سرد شدن رادیاتور، خرابی ترموستات است. ترموستات در واقع قطعه مهم بوده که وظیفه تنظیم دمای پمپ را بر عهده دارد و در صورتی که پیش از زمان فرمان روشن شدن شعله را بفرستند، با سرد شدن رادیاتور مواجه خواهید شد.

در چنین شرایطی برای رفع مشکل کافی است ترموستات را تعمیر کنید یا این که یک مدل جدید خریداری نمایید. فراموش نکنید نصب ترموستات باید به صورت اصولی انجام شود، در غیر این صورت امکان دارد با عملکرد مطلوبی مواجه نشوید. 

  • مشکل ظرفیت حرارتی

دقت داشته باشید مشکل ظرفیت حرارتی هم در سرد شدن رادیاتور نقش مؤثری دارد. به همین خاطر توصیه می شود رادیاتور را متناسب با فضای مورد نظرتان انتخاب کنید زیرا در صورتی که سیستم گرمایشی به نسبت فضا کوچک باشد، تأمین گرمایش به درستی انجام نمی شود. پس اگر فضای منزل یا محل کارتان بزرگ است، سراغ پکیج های پرقدرت بروید تا بعداً از لحاظ ظرفیت حرارتی به مشکل برنخورید.

  • خرابی فنر بای پاس

بای پس پکیج یک قطعه بسیار کاربردی و مهم است که جهت جلوگیری از سوختن پمپ و کم آبی دستگاه، مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل بای پس پکیج برای جبران کردن فشار کم آب تعبیه شده و اجازه نمی دهد دستگاه در حین رسوب  گرفتن خراب شود. در صورتی که فنر سوپاپ بای پاس ضعیف شود و عملکرد مطلوبی از خود نشان ندهد، بدنه رادیاتور سرد خواهد شد. برای رفع خرابی فنر بای پس، لازم است آن را سرویس یا تعمیر کنید.

  • تنظیم نبودن فشار گاز

یکی دیگر از دلایل سرد شدن رادیاتور، تنظیم نبودن فشار گاز است. این مورد از علت سرد شدن رادیاتور پکیج و رفع آن نیاز به بررسی دقیقی دارد. به همین خاطر سعی کنید حتما فشار گاز را به شکل استاندارد تنظیم کنید. اگر ارتفاع  شعله خیلی پایین باشد، یعنی فشار گاز ورودی ساختمان کم بوده و لازم است آن را زیاد کنید تا تولید گرما توسط رادیاتور به درستی صورت بگیرد.

  • لوله کشی نامناسب

توجه داشته باشید لوله کشی مناسب اهمیت زیادی دارد و اگر این کار به درستی انجام نشده باشد، رادیاتور اغلب اوقات سرد می شود. از آن جایی که رفع این مشکل بسیار هزینه بر است، توصیه می شود شخصی کارآزموده را برای لوله  کشی انتخاب کنید تا در آینده دچار ضرر نشوید.

  • خراب بودن سیستم مرکزی

وجود داشتن مشکل در سیستم مرکزی رادیاتور هم می تواند یک دلیل دیگر سرد شدن باشد. به طور معمول وظیفه این سیستم، گرم کردن رادیاتور بوده پس اولین عامل مشکل می تواند در آن باشد. بنابراین در صورتی که تمام رادیاتورها همیشه سرد هستند، سیستم مرکزی رادیاتور را به طور اصولی مورد بررسی قرار دهید.

تنظیمات پکیج را با دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که بر روی زمستان تنظیم شده است. در صورت استفاده از پکیج، اکثر اوقات هنگام بروز مشکل یک کد خطا در صفحه برای تان به نمایش گذاشته خواهد شد که باید در اسرع وقت نسبت به عیب یابی آن اقدام نمایید.

  • هواگیری رادیاتور

دلیل سرد شدن رادیاتور می تواند هوا گرفتن آن نیز باشد، در این حین لازم است هوای موجود در آن را به خوبی بررسی کنید. دقت داشته باشید اگر هوا داخل پکیج باشد، فشار آن از 1.5 بار کمتر در روی صفحه نمایش داده می شود. برای رفع مشکل سرد شدن رادیاتور کافی است با کمک آچارهای مخصوص، پیچ رادیاتور را باز کنید و منتظر باشید تا هوای اضافه داخل آن به طور کامل خارج شود. قبل از این که پیچ رادیاتور را باز کنید، شیر آب را ببندید.

برای هواگیری رادیاتور به طور مناسب، چند بار پیچ را باز و بسته کنید تا هیچ گونه هوای اضافه ای در آن به جای نماند. اگر حین باز کردن لوله  ها نیز متوجه وجود رسوب بودید، بهتر است برای از بین بردن آن ها از مواد رسوب زدا استفاده کنید.

با تزریق کردن مواد رسوب زدا به داخل لوله های رادیاتور، می توانید خیلی سریع و راحت از شر تمام رسوبات موجود خلاص شوید و از این طریق هم جلوی وارد شدن فشار بیش از حد به رادیاتور و عدم جریان مناسب آب را بگیرید.

  • خرابی پمپ

در بیشتر مواقع باید علت سرد شدن رادیاتور پکیج را در قسمتی جویا شد که وظیفه کردن آبگرم  در سیستم گرمایشی بر عهده آن است. به همین خاطر اگر از پکیج استفاده می کنید یا این که موتورخانه تان به پمپ مجهز است، حتما پمپ را هم به طور تخصصی بازبینی کنید و مطمئن شوید عملکرد مطلوبی دارد.

اگر پمپ رادیاتور فعال باشد، به طور عادی باید لرزش و صدایی از خود ایجاد کند. در برخی مواقع ممکن است به دلیل انسداد مسیرها و همچنین وارد شدن فشار زیاد به پمپ، عملکرد آن با مشکل مواجه شود. در صورت رخ دادن این موضوع، پمپ حتما باید تعمیر یا تعویض شود تا رادیاتور به درستی کار کند.  

کلام آخر

دقت داشته باشید رادیاتور پکیج ممکن است به دلایل مختلف دیگری همچون عدم سیستم تشخیص شعله، عدم دسترسی به گاز، عدم وجود سیستم جرقه زن، عملکرد نامناسب پرشر هوا یا آب سرد شود و به درستی کار نکند. پس حال که به خوبی با علت سرد شدن رادیاتور پکیج و رفع آن آشنا شدید، بهتر است در مواقع مختلف تمام احتمالات را بررسی کنید و در نتیجه بهترین راهکار را جهت برطرف کردن مشکل موجود انتخاب نمایید. اگر هم تخصص کافی برای عیب یابی و رفع مشکلات مربوط به رادیاتور را ندارید، بهتر است سراغ افراد باتجربه بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *