لوله بازکنی و رفع گرفتگی لوله فاضلاب تهران - شماره : 09129242783

علت های جمع شدن آب درسینک ظرفشویی و راه های رفع آن

علت های جمع شدن آب درسینک ظرفشویی و راه های رفع آن

چرا آب سینک ظرفشویی بالا می‌آید؟ چطور گرفتگی سینک ظرفشویی را برطرف کنم؟ این سوالاتی است که پس از مواجه شدن با بالا آمدن آب ظرفشویی به ذهن‌مان می‌رسد. تاسیسات ۲۴ قصد دارد دلایل گرفتگی و راه‌حل آن‌ها را در اختیار شما قرار دهد.‌ با ما همراه شوید.

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی :

علت  بالا آمدن سینک ظرفشویی

هنگامی که به طور مکرر از سینک آشپزخانه استفاده می‌کنید، گیر افتادن مواد غذایی ریز، چربی و مو در فاضلاب اتفاق می‌افتد. برخی از این زباله‌ها بدون انسداد از لوله‌ها عبور می‌کنند، اما برخی دیگر هم ممکن است گیر کنند.

بهتر است بدانید که بزرگترین عامل انسداد لوله‌های فاضلاب آشپزخانه، مربوط به چربی‌هاست. در واقع روغن‌هایی که بعد از آشپزی به سمت فاضلاب هدایت می‌شوند، به همین سادگی از لوله رد نمی‌شود. بلکه به دیواره لوله فاضلاب می‌چسبد و رفته رفته مواد دیگری را به خود می‌چسپاند.

این مشکل قبل از گرفتگی سینک ظرفشویی

 و بالا آمدن آب، با بوی بد شناسایی می‌شود. چون مواد غذایی گیر‌افتاده به مرور فاسد می‌شوند و بوی نامطبوعی  به مشام می‌رسد.  با گذشت زمان، تجمع چربی و زباله‌ها باعث باریک‌تر شدن دهانه لوله‌ها و سخت عبور کردن آب می شود. بنابراین زمانی که آب، جایی برای رفتن ندارد به سمت سینک برگردد.

در هر صورت باید به فکر چاره بود. رفع گرفتگی لوله‌های سینک آشپزخانه گاهی بدون نیاز به تخصص رفع می‌شود، اما اغلب، به دانش و تخصص حرفه‌ای نیاز است. چون ممکن است یک اشتباه کوچک کلی خسارت به بار بیاورد.

در بخش‌های بعد ترفند‌هایی برای رفع گرفتگی به شما پیشنهاد می‌شود. همچنین روش‌هایی تخصصی که لوله‌کش‌ها از آن‌ها برای گرفتگی لوله از آن استفاده می‌کنند.

ترفندهایی برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

چند راه‌حل آسان وجود دارد که می‌توانید قبل از تماس با متخصصان آن را امتحان کنید.

۱. از تلمبه لوله بازکن استفاده کنید.

تلمبه هوا را به داخل و خارج از زهکشی می‌مکد، که به از بین بردن مواد گیر‌افتاده در لوله کمک می‌کند. به یاد داشته باشید، پمپ‌های دستی بهترین راه حل در شرایط سخت و اضطراری هستند. اما گرفتگی سینک را به طور کامل حل نمی‌کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم در اسرع وقت به سراغ روش‌های اصلی این مشکل بروید. دانستن نحوه استفاده از تلمبه مفید است. می‌توانید تلمبه را از یک فروشگاه سخت‌افزار خریداری کنید و مطمئن شوید که در جای خود مهر و موم شده است. برای چند دقیقه پمپ کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر دائماً مجبور به استفاده از پمپ هستید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که در مورد تخلیه و گرفتگی سینک ظرفشویی یک فکر اساسی کنید و با یک لوله‌کش تماس بگیرید.

نکته: اگر سینک دوتایی دارید، ابتدا باید دهانه دوم تخلیه را با یک درب یا یک‌پارچه خیس بپوشانید و  بلافاصله فشار اعمال شود.

۲. یک کتری آب داغ را داخل لوله سینک بریزید.

آب جوش می‌تواند به حل کردن و پاک کردن چربی دیواره لوله سینک، کمک کند. قبل از ریختن آب گرم باید اجازه دهید که آب بالا آمده پایین برود. بعد آب داغ را مستقیم به داخل لوله بریزید. ممکن است این روش برای اولین بار جواب ندهد. بنابراین بهتر است صبور باشید و چندین بار این کار را تکرار کنید.

۳. جوش شیرین و سرکه را امتحان کنید.

تمیز کردن با جوش شیرین و تمیز کردن لوله با سرکه می‌تواند برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی واقعا موثر باشد. اگر آب سینک شما تخلیه نمی‌شود، نصف فنجان جوش شیرین را با همان مقدار نمک مخلوط کنید و در قسمت تخلیه آب سینک بریزید. بگذارید چند ساعت بماند سپس با آب جوش بشویید.

روش دیگر، یک فنجان پر از جوش شیرین را در وان بریزید و سپس به همان مقدار سرکه سفید یا سیب را اضافه کنید. فوراً یک کف ایجاد می‌شود.  بنابراین لوله ظرفشویی را که از قبل جدا کرده‌اید را داخل این محلول قرار دهید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و در نهایت با آب جوش بشویید.

۴. یک محصول تمیز کننده فاضلاب بخرید.

اگر هیچ یک از موارد بالا جواب نداد، ممکن است بخواهید یک محصول شیمیایی تخصصی رفع انسداد زهکشی بخرید. برخی از آن‌ها نسبت به سایرین با محیط زیست سازگار هستند، بنابراین برچسب را بررسی کنید و محصولی را انتخاب کنید که ترکیبات شیمیایی آن به محیط‌زیست آسیبی نمی‌رساند.

می‌توانید از پاک‌کننده‌های خاصی که برای گرفتگی سینک ظرفشویی طراحی شده‌اند، استفاده کنید. این پاک کننده‌ها معمولاً از مواد شیمیایی قدرتمندی مانند هیدروکسید سدیم و اسیدهای قوی تشکیل شده‌اند.

۵. لوله U شکل ظرفشویی را بررسی کنید.

زیر سینک به لوله‌کشی نگاه کنید. لوله U شکل گاهی اوقات می‌تواند مواد غذایی یا زباله را در خود نگه دارد. بنابراین یک سطل را زیر آن قرار دهید و این بخش را باز کنید تا ببینید آیا چیزی مانع آن شده است یا خیر. دوباره آن را محکم ببندید. این روش را هر چند وقت یکبار انجام دهید تا مانع گرفتگی‌های شدید شوید.

۶. استفاده از قلاب برای از بین بردن مو و پرز

معمولاً موها و الیافی که به ظروف یا دستمال چسبیده‌اند، در حین شست و شو در داخل سینک، وارد لوله ظرفشویی می‌شوند و چربی و روغن را جذب می‌کنند و باعث مسدود شدن و گرفتگی سینک ظرفشویی خواهند شد. در این صورت می‌توانید به سادگی یک سیم مفتولی یا یک آویز لباس را به شکل یک قلاب بسازید و آن را داخل سینک فرو کنید و با استفاده از آن زباله‌های داخل لوله سینک را خارج کنید. گرفتگی سینک را می‌توان به همین راحتی برطرف کرد.

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی :

روش‌های تخصصی رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

قطعی‌ترین روش رفع گرفتگی ظرفشویی به صورت تضمینی، استفاده از خدمات شرکت‌های لوله بازکنی است. شرکت‌هایی وجود دارند که به صورت کاملا حرفه‌ای در زمینه گرفتگی سینک ظرفشویی در حال فعالیت هستند. روش‌هایی که متخصصین این حوزه به کار می‌برند به شرح زیر است.

لوله بازکنی با دستگاه تراکم هوا

دستگاه تراکم هوا متشکل از یک پمپ و یک شلنگ است که پمپ هوا به داخل لوله‌های فاضلاب با آن انجام می‌شود. از این دستگاه، زمانی استفاده می‌شود که دلیل انسداد لوله‌ها ناشی از مواد خشک و غیر چسبنده (مثل خاک و ماسه) باشد. در واقع استفاده از دستگاه تراکم هوا برای دفع چربی‌های سفت شده بر دیواره لوله‌ها، نیست و یا حداقل اگر بخواهیم چربی‌های موجود در لوله‌ها را با آن خارج کنیم ابتدا از فنر برقی استفاده می‌‌شود و در مرحله بعد، دستگاه تراکم هوا. به این صورت چربی‌های انباشته شده در کنار اتصالات لوله‌ها پاک شده و فشار هوای دستگاه به این اتصالات آسیب نمی‌رساند.

به کارگیری محلول‌های شیمیایی قوی

روش دیگری که برای باز کردن و گرفتگی سینک ظرفشویی به کار گرفته می‌شود، استفاده از محلول‌های شیمیایی با خاصیت اسیدی و قلیایی است. این مواد با موادِ گیر‌کرده در لوله‌ها واکنش شیمیایی می‌دهند و راه را برای خروج آب باز می‌کنند. محلول‌های شیمیایی لوله بازکن گرچه که ممکن است در فروشگاه‌ها قابل دسترس باشند، اما استفاده از آن‌ها خودسرانه و بدون دانش کافی در مورد نحوه و مقدار مصرف، می‌تواند آسیب جدی به سلامت افراد بزند. به همین دلیل لوله بازکن‌هایی که دوره‌های تخصصی را گذرانده‌اند، از این محلول‌ها استفاده خواهند کرد. این روش معمولا قبل از روش‌های دیگر  به کار برده می‌شود.

استفاده از فنر برقی

معمولاً آخرین راه برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی استفاده از فنر برقی است. زمانی از این فنر استفاده خواهد شد که شدت گرفتگی زیاد باشد و فرقی ندارد که این گرفتگی حاصل تراکم چه چیزی (خاک، شن، چربی، مواد زائد و یا زباله‌های تجمع یافته) است.

برای این کار لوله‌بازکن‌ها فنر را با توجه به گرفتگی لوله سینک، به سر دریل موتور فنر‌های مختلفی متصل و بعد آن را به آرامی داخل لوله‌ها می‌فرستند. این فنر حرکات چرخشی دارد که گرفتگی را به سمت فاضلاب اصلی هدایت می‌کند.

البته ممکن است از روش‌های دیگری نیز برای اطمینان از رفع گرفتگی و همچنین نبود مواد زائد استفاده شود. مانند هر ابزار دیگری استفاده از این فنر برقی نیز اصول و روش‌های خاص خود را دارد و یک دستگاه برای استفاده متداول نیست که هر فردی داخل خانه خود آن را داشته باشد.

جمع‌بندی:

در این مقاله به این موضوع پرداختیم که اصلی‌ترین عامل گرفتگی سینک ظرفشویی، چربی‌ها هستند. همچنین از روش‌های ساده و بدون دانش خاص برای رفع این مشکل گفته شد. در نهایت در مورد روش‌های تخصصی برای گرفتگی‌های سخت سینک، (مثل: استفاده از فنر برقی، مواد شیمیایی بسیار قوی و دستگاه تراکم فنر) اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار داده شد.

شما می‌توانید با یک تماس تلفنی ساده و یا ثبت آنلاین در تاسیسات ۲۴ در هر ساعت از شبانه روز سفارش خود را ثبت کنید. با توجه به در اختیار داشتن ابزارآلات پیشرفته، این تضمین به شما داده می‌شود که بدون هیچ خسارتی و در کمترین زمان ممکن و بدون هیچ کثیف‌کاری مشکل گرفتگی ظرفشویی شما برطرف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *