هزینه لوله کشی ساختمان در تهران هر متر

لوله کشی ساختمان

یکی از موارد زیر سازی و اولیه بسیار مهم در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری، مسئله لوله کشی می باشد.  در واقع لوله کشی ساختمان یک بخش تاسیساتی است که باید به صورت استاندارد و حرفه ای اجرا گردد. اما باید به چند نکته اصولی در مورد لوله  کشی ساختمان دقت کنید تا به مشکل روبرو نشوید. مواردی که دانستن آنها از هزینه های پیش بینی نشده جلوگیری می کند و همچنین باعث می شود مدیریت بهتری در مورد ساختار آب رسانی، سیستم تهویه و فاضلاب صورت بگیرد.

لوله کشی در حال ساخت یا لوله کشی باز سازی

اولین و مهمترین نکته در مورد لوله کشی ساختمان این است که شما در مورد چه مرحله ای صحبت می کنید. اینکه با یک شرکت تاسیساتی تماس گرفته اید و درخواست لوله کشی اولیه در زمان ساخت را دارید یا اینکه بعد از چند سال از اجرای ساختمان، به دلایل مختلفی مانند فرسودگی، تغییرات و جابجایی در طراحی و … تصمیم به اجرای لوله کشی و جابجایی دارید. این دو حالت از نظر هزینه ، اجرا و زمان بندی بسیار متفاوت هستند و شما باید برای انجام کار همه این موارد را در نظر بگیرید.

لوله کشی ساختمان نوساز

در چنین مرحله ای یک نقشه طراحی شده به پیمانکار یا اجرا کننده لوله کشی ارائه می شود و تیم تاسیسات با توجه به آن نقشه تمام مراحل اجرای لوله کشی را انجام می دهند. از آنجایی که لوله کشی در این مرحله به صورت آزاد بوده و موانعی وجود ندارد، انجام آن سریعتر و راحت تر صورت می پذیرد. لوله کشی چنین ساختمان هایی بعد از شاخه اصلی که از لوله شهری یا از موتورخانه به واحدهای مختلف وارد می شود، در هر واحد نیز به دو قسمت اصلی تقسیم می شود. یک قسمت شامل حمام و دستشویی می شود و قسمت بعدی مربوط به آشپزخانه است.

لوله کشی شامل دو انشعاب آب گرم و آب سرد در تمام این دو مجموعه انجام می شود. با این حال در طراحی امروزی قسمتی به عنوان اتاق لاندری در نظر گرفته می شود که ماشین لباسشویی به جای آشپزخانه به آن قسمت انتقال پیدا می کند. این مورد از نظر طراحی نیز بسیار حرفه ای تر است و همچنین مشکلات زیبایی و تداخل امور را ندارد. چرا که شستن لباس در فضای آشپزخانه و بعد انتقال لباس نیمه خشک شده، از نظر معماری و اصول زیبا شناسی درست نمی باشد.

لوله کشی به صورت باز سازی در ساختمان

مورد بعدی که بیشترین درخواست برای لوله کشی را به همراه دارد، انجام امور مربوط به بازسازی و ساخت و ساز خانه است. این مورد به دلیل زیر کار رفتن لوله کشی قبلی نیاز به تخریب و زحمت بیشتری است. برای مثال شما باید سرامیک کف یا دیوارهای حمام و آشپزخانه را تخریب کنید تا به لوله مورد نظر برسید و آن را جایگزین کنید. در بعضی موارد برای جلوگیری از چنین خرابی هایی از فرآیند لوله کشی رو کار استفاده می کنند. اما باید تیم اجرا کننده و شرکتی که قرار است برای شما فرآیند لوله کشی را انجام دهد، از تجربه و تخصص خوبی برای طراحی و اجرا برخوردار باشد تا بتواند سیستم لوله کشی جدید را که به صورت رو کار انجام می شود در پشت نقاطی مانند کابینت ها، کمد ها و … مخفی کند تا زیبایی محیط زندگی شما دچار مشکل نشود.

نکته بعدی که باید در لوله کشی بازسازی در نظر بگیرید این است که اگر شیر آلات و اتصالات قبلی را باز کرده اید و می خواهید آنها را دوباره در محل های جدید ببندید، حتما به واشر آنها و نحوه دست بسته شدن آنها دقت نمایید. چرا که این شیر آلات بعد از مدت ها که تحت فشار آب بودند باز شده اند و واشر اولیه مطمئنا دچار فشار و کاهش کیفیت شده است. بنابراین حتما تمام واشر ها را تعویض کنید.

لوله کشی آب ساختمان

اگر منظور از لوله کشی ساختمان لوله کشی آب باشد، باید مواردی از جمله جنس لوله، نوع لوله کشی و همچنین داشتن موتورخانه مرکزی یا نداشتن آن توجه کنید.  حالا باید با انواع لوله آب برای اجرای لوله کشی در ساختمان های مختلف آشنا شویم تا بتوانیم بر اساس نوع نیاز خود، بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

 • لوله های فلزی برای آب و لوله های چدنی برای فاضلاب : معمولا این نوع لوله ها در ساختمان های قدیمی استفاده می شد و در شرایط امروزی دیگر کاربردی ندارند. میزان پوسیدگی و زنگ زدگی این نوع لوله ها بسیار بالاست و باعث بوجود آمدن خسارات بسیار سنگی می شوند.
 • لوله های پلی پروپیلن ( لوله pp) : این لوله ها که در بازار به نام لوله های سفید شناخته می شوند همان لوله های معمول هستند که اتصالات آنها با اتو و به صورت داغ انجام می گیرد. اجرای این لوله ها آسان و سریع می باشد و پوسیدگی و زنگ زدگی برای آنها اتفاق نمی افتد. اما باید در نظر داشته باشید که اتلاف گرما یا سرما در این لوله ها بسیار زیاد است و توصیه می شود که برای انتقال آب شوفاژ یا آب گرم در فاصله های زیاد از آنها استفاده نکنید.
 • لوله های پنچ لایه نیو پایپ و سوپر پایپ : برای این لوله های پنج لایه از اتصالات گالوانیزه استفاده می شود که اجرای آنها نیاز به تجهیزات خاص و مشخصی دارند. معروف ترین ویژگی  لوله های نیو پایپ و سوپر پایپ، انعطاف پذیری آنهاست که باعث می شود برای محیط های مختلف کارایی داشته باشند. مورد بعدی میزان اتلاف انرژی پایین در لوله های نیو پایپ و سوپر پایپ است که آنها را به گزینه مناسبی برای لوله کشی در قسمت تاسیسات تبدیل می کند.

با مرور انواع لوله ها به این نتیجه رسیدیم که عملا لوله گالوانیزه و آهنی از مدار انتقال آب در ساختمان ها حذف شده است. اما لوله های پلی اتیلن بهترین گزینه از نظر هزینه و اجرا می باشند. با این حال دقت در اتصالات این نوع لوله ها بسیار مهم است.

لوله های پلی اتیلن در طول خود دچار هیچگونه فرسایش و مشکل نخواهند شد، اما در محل اتصالات اگر به درستی اجرا نشده باشد، بعد از مدتی نشتی اتفاق می افتد که همراه با خروج آب خواهد بود.

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی

اتصالات در بازسازی لوله کشی

از جمله نکات مهم در فرآیند بازسازی لوله کشی ساختمان، اتصال لوله های نسل جدید به لوله های آهنی قدیمی می باشد. در بعضی موارد ما به مرکز اصلی و اتصال اول دسترسی داریم و در چنین حالتی کافی است از یک بست یک طرف رزوه استفاده شود. اما در شرایطی که به محل رزوه دسترسی وجود نداشته باشد، باید برای اتصال از ماسوره طلایی استفاده کنید که نسبت به سایر بست های دیگر کمی گران تر می باشد.

انتخاب مبنای سیستم لوله کشی ساختمان

همانطور که بیان شد، در سیستم لوله کشی ساختمان باید مبدا  کار مشخص باشد. اینکه شما از لوله اصلی بعد از کانتور می خواهید آب واحد های مختلف را تامین کنید یا اینکه ساختمان دارای سیستم موتورخانه یا پکیج می باشد و ابتدا آب باید به آنجا انتقال پیدا کند؟ با پاسخ به این سوال، سیستم طراحی و نقشه کشی برای لوله ساختمان کاملا متفاوت می باشد. پس سیستم گرمایش مبنای سیستم لوله کشی در ساختمان در نظر گرفته می شود.

وقتی شما سیستم گرمایش مرکزی دارید از همان قسمت باید به تمام واحد ها لوله آب گرم نیز انتقال پیدا کند. بنابراین شرایطی را باید در نظر بگیرید که آب با انتقال در مسیر های طولانی و بین طبقات انرژی گرمایی خود را از دست ندهد.

حذف یک واحد از سیستم آب گرم ساختمان

در مواردی پیش می آید که یک واحد به دلایل مختلفی نمی خواهد از آب گرم موتورخانه استفاده کند، برای مثال بخاطر سرد شدن آب در طول مسیر تا طبقه مورد نظر یا بخاطر میزان آبی که برای رسیدن آب گرم باید دوش و شیر باز باشد، تصمیم دارد از آبگرمکن یا پکیج داخلی استفاده کند. در این موارد تیم تاسیساتی کار پیچیده ای ندارد. کافی است که انشعاب آب گرم موتور خانه به واحد مورد نظر را قطع کند. با این کار  آن واحد از مدار آب گرم خارج می شود. حالا برای اینکه سیستم پکیج در آن واحد با همان لوله کشی آب گرم قبلی اجرایی شود، کافی است که خروجی آب گرم پکیج به لوله کشی قبلی واحد مورد نظر وصل شود و چرخه جریان آب گرم درون واحد برقرار شود.

لوله کشی همراه با شوفاژ در ساختمان

درست یا غلط، استاندارد یا غیر استاندارد و یا هر مورد دیگر که بخواهیم در نظر بگیریم، طرفداران و مخالفان استفاده از شوفاژ مرکزی و موتورخانه زیاد هستند. برای همین افراد زیادی از این سیستم در ساختمان های خود استفاده می کنند. در سیستم شوفاژ دو روش معمول برای لوله کشی استفاده می شود، یکی لوله کشی مستقیم بین پکیج و شوفاژ، دیگری استفاده از جعبه کلکتور آب رفت و برگشت شوفاژ است.

روش کلکتور کمک می کند که آب گرم تولید شده توسط موتور خانه به صورت یکنواخت بین واحد ها تقسیم شود و میزان ائتلاف انرژی به کمترین مقدار ممکن در سیستم شوفاژ داری برسد. اما مصرف لوله در این طراحی بسیار زیاد است و هزینه لوله  کشی به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد. به همین خاطر خیلی از افراد در ساختمان های خود از سیستم کلکتور استفاده نمی کنند.

 

انواع لوله کشی ساختمان

لوله کشی در ساختمان فقط شامل لوله کشی آب نمی شود. در حالت کلی سه دسته لوله کشی در ساختمان داریم:

 • لوله کشی آب
 • لوله کشی گاز
 • لوله کشی فاضلاب

 

درست است که این سه گروه عملا از دسته لوله کشی و تاسیسات ساختمان می باشند. اما باید دقت کنید که هر کدام از آنها نیاز به تخصص متفاوتی دارد و باید گروه خاصی از اجرا کنندگان آنرا انجام دهند. برای مثال لوله کشی آب با لوله های پلی اتیلن نیاز به اتو و تجهیزات مورد نظر را دارد و برای لوله کشی گاز، فرد اجرا کننده باید توانایی انجام جوشکاری را به حرفه ای ترین شکل ممکن داشته باشد.

در مورد لوله کشی فاضلاب نیز، کوچکترین اشتباهی باعث می شود هوای لوله های فاضلاب به صورت برگشتی به درون واحد و محیط انتقال پیدا کند. تراز بودن سیفون های استفاده شده در کف آشپزخانه، حمام و همچنین سنگ توالت، در اجرای لوله کشی فاضلاب بسیار اهمیت دارد.

هزینه لوله کشی ساختمان

در کنار کیفیت اجرا و استفاده از بهترین قطعات برای لوله کشی ساختمان، ارائه قیمت مناسب نیز بسیار مهم می باشد. اما این قیمت تحت تاثیر همین مواردی است که گفتیم. در واقع از آنجایی که تنوع نوع لوله، طرح و نقشه، اتصالات، وجود موتورخانه یا عدم آن و … بسیار گسترده است، قیمت لوله کشی هم متفاوت می باشد.

از مهمترین موارد تاثیر گذار بر قیمت لوله کشی ساختمان، می توانیم اشاره داشته باشیم به:

 • نوع لوله و اتصالات استفاده شده
 • متراژ لوله کشی و تعداد اتصالات
 • نوع تجهیزات مورد نیاز برای اجرا
 • میزان تخریب، خاک برداری و رفع مانع
 • هزینه حمل و نقل
 • اجرت تیم اجرا کننده.

در کنار این موارد، گزینه های دیگری مانند نصب شیرآلات، دوش های تزیینی، سینک ظرفشویی، سیستم آبیاری خودکار گلخانه ها و … نیز بر هزینه اجرای لوله کشی ساختمان تاثیر گذار می باشند.

تیم تهران تاسیسات به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخگوی تماس جهت مشاوره و اعزام تیم فنی

لوله کشی گاز

در مورد انواع لوله های آب صحبت کردیم. در زمینه لوله کشی گاز نیز بهترین انتخاب لوله  بدون درز می باشد. این لوله ها بخاطر روش و فرآیند تولیدی که داشته اند در فشارهای بالاتر بسیار خوب عمل می کنند و ماندگاری و کیفیت بالایی دارند. شرکت های مختلف لوله های بدون درز را به دو صورت اتصال با رزوه و اتصال با جوش به بازار ارائه می کنند که معمولا حالت جوشکاری آن با استقبال بالاتری همراه است.

اتصالات جوشی باید قبل از اینکه زیر سرامیک و مصالح دیگر ناپدید شوند، توسط آب و کف به خوبی و کامل تست شوند تا هیچگونه نشتی نداشته باشند. در این حالت که هنوز گاز اصلی وصل نیست، شیر های خروجی گاز درون واحد را می بندند و با یک پمپ باد، هوا را به درون لوله ها وارد می کنند. حالا فرآیند تست با آب و کف را انجام می دهند.

عایق کردن لوله گاز در ساختمان

اگر لوله های گاز به صورت روکار می باشند باید توسط رنگ به صورت کامل عایق شوند تا در برابر رطوبت و هوای مرطوب، مقاومت خوبی داشته باشند و زنگ نزنند. اگر لوله کشی گاز به صورت تو کار و زیر زمین انجام می شود باید ابتدا لوله ها را به صورت کامل با نوارهای مخصوص پرایمر عایق کنند. این کار باعث می شود که رطوبت مربوط به ملات، سیمان و یا گچ کاری باعث پوسیدگی و زنگ زدن لوله ها نشود.

سخن پایانی لوله کشی ساختمان

موارد کلی لوله کشی ساختمان و دسته بندی آن بیان شد، با این حال اجرای لوله کشی ساختمان در هر سه دسته آب، گاز و فاضلاب، نیازمند دانش و تجربه بالا می باشد. چرا که در مواردی شما با مشکلات پیش  بینی نشده ای مواجه می شوید که در مطالب آموزشی و .. خبری از راه حل وجود ندارد. حتما برای سفارش اجرای لوله  کشی مورد نظر، به مجموعه های معتبر همراه با ارائه ضمانت نامه ماندگاری و کیفیت اجرا مراجعه کنید.