لوله کشی, لوله کشی آب ، گاز و فاضلاب ساختمان - تهران - شماره : 09129242783, لوله کشی ساختمان, لوله کشی گاز

 لوله کشی گاز آشپزخانه

در کشور ما لوله کشی گاز از سال 1344 تاسیس شد و حدودا 60 سال از آن زمان، می گذرد. لوله کشی گاز آشپزخانه خط اصلی را به وسایل گاز سوز متصل کرده و به شما این اجازه را می دهد تا با استفاده از وسایلی که گاز سوز هستند، آسایش بیشتری را تجربه کنید. در ادامه این مقاله قصد معرفی گام به گام مراحل لوله کشی گاز را داریم.

لوله کشی گاز آشپزخانه چیست؟

یکی از سیستم های بسیار مهم در آشپرخانه که نقش مهمی در زندگی روزمره افراد دارد، لوله کشی گاز است. لوله کشی گاز به منظور ارائه گاز طبیعی به دستگاه های آشپزی مانند گاز، فر و سایر مواردی که با گاز کار می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد. نصب لوله کشی گاز باید توسط یک فرد متخصص لوله کشی که دارای مجوز لازم دانش فنی است، انجام شود .

انواع لوله های گاز برای لوله کشی آشپزخانه

همانند دیگر تجهیزات و سیستم های مورد استفاده، لوله کشی گاز هم به دو دسته تقسیم می شود. که در ادامه این مطلب به معرفی انواع لوله های گاز آشپزخانه پرداخته ایم تا هنگام خرید لوله کشی گاز انتخاب درستی داشته باشید.

·        لوله های فلزی

لوله های فلزی محصولی هستند که از مس یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. این لوله های فلزی بسیار بادوام و محکم اند. لوله های فلزی بهترین ویژگی  شان این است که می توانند در معرض خوردگی، مقاومت عالی از خود نشان دهند.

·        لوله های پلاستیکی

بر خلاف لوله های فلزی، لوله های پلاستیکی از پلی اتیلن یا پلی پروپیلن ساخته شده اند. لوله های پلاستیکی وزن بسیار سبکی دارند و قیمت آن ها نسبت به لوله های فلزی، ارزان تر است. اما به این نکته توجه داشته باشید که در برابر ترک خوردگی، خیلی مقاوم نیستند.

مزایای لوله کشی گاز در آشپزخانه

لوله کشی گاز در آشپزخانه مزایای زیادی دارد که در ادامه این بخش از مطلب با آن ها آشنا خواهید شد.

·        سرعت پخت و پز

گاز طبیعی سریع می سوزد و می تواند غذا را با سرعت بالاتری بپزد و این گاز برای انواع غذاها مناسب است. از این طریق اقدام به لوله کشی گاز در آشپزخانه می کنند.

·        کنترل دقیق

گاز رسانی در سیستم پخت و پز به شما این امکان را می دهد تا دمای اجاق گاز را به طور دقیق و دلخواه کنترل کنید.

·        کاهش هزینه ها

از دیگر مزایای لوله کشی گاز طبیعی در آشپزخانه این است که نسبت به سایر سوخت ها، قیمت ارزان تری دارد.

·        ایمنی


گاز طبیعی یک سوخت ایمن است که به راحتی می توان آن را کنترل کرد.

نکات مهم برای خرید لوله گاز آشپزخانه

  • همان طور که می دانید؛ در آشپزخانه ها دما بسیار بالا بوده و تغییرات گرمایی قابل ملاحظه ای وجود دارد. به همین دلیل لوله های گاز کشی آشپزخانه باید از جنس مقاوم در برابر حرارت زیاد باشند، تا هنگام تغییرات دما مقاومت کنند.
  • نصب و تمیز نگه داری صحیح لوله کشی گاز آشپزخانه الزامی است. همچنین برای لوله کشی باید از نصابان و لوله کش های ماهر و با تجربه کمک بگیرید تا اطمینان حاصل شود که اجرای لوله کشی گاز صحیح صورت گرفته است. این کار باعث پیشگیری از هر گونه نشتی گاز و عواقب جدی مانند حوادث آتش سوزی و انفجار می شود.
  • استفاده از سیستم هایی ایمنی مانند قطع گاز خودکار یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید آن را فراموش نکنید. این سیستم قطع خودکار در صورت شناسایی هر گونه نشتی گاز در کوتاه ترین زمان ممکن گاز را قطع می کند. همچنین توصیه می شود در نزدیکی آشپزخانه از دستگاه های اطفاء حریق استفاده کنید.
  • به صورت منظم بررسی و تعمیر سیستم لوله کشی گاز بسیار مهم است. تا در صورت وجود هرگونه نشتی، آن را به سرعت تشخیص دهید و اقدام به رفع کنید. همچنین، نگه داری و تعویض دستگاه های گازی منقضی شده و تمیز نگه داری عناصر مهم دیگری است که باید در نظر داشته باشید.

نگه داری و تعمیر لوله کشی گاز در آشپزخانه

لوله کشی گاز در آشپزخانه باید به طور منظم نگه داری و تعمیر شود تا از ایمنی آن اطمینان حاصل کنید. نگه داری و تعمیر منظم لوله کشی گاز آشپزخانه شامل مواردی می شود که در ادامه ذکر شده است.

1.     بازرسی منظم

به صورت منظم لوله ها باید بازرسی شوند تا از وجود نشت گاز یا سایر مشکلات اطمینان حاصل شود.

2.     تمیز کردن لوله ها

تمیز کردن منظم لوله ها یکی دیگر از مواردی است که باید انجام دهید تا جلوی گرفتگی لوله ها را بگیرید .

3.     تعمیر و تعویض لوله ها

در صورتی که لوله های گاز آسیب دیده باشند باید آن ها را تعمیر یا تعویض کرد.

کلام آخر

لوله کشی گاز در آشپزخانه یک امر بسیار ضروری است. گاز طبیعی یک سوخت کارآمد بوده که می تواند برای پخت و پز، گرمایش و سایر کاربردها در آشپزخانه رستوران استفاده شود. با رعایت استانداردهای ایمنی و آشنایی با نحوه نگه داری و تعمیر منظم، می توان از ایمنی لوله کشی گاز در آشپزخانه خود اطمینان حاصل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *